Τυχαίο;Δε νομίζω!

Τίποτα δεν είναι τυχαίο στη ζωή, πόσο μάλλον στο Παγκόσμιο ποδόσφαιρο. Ο Γιουίτσι Νισιμούρα, διαιτητής στην πρεμιέρα του Μουντιάλ στο παιχνίδι Βραζιλία-Ιαπωνία, ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από την πλευρά των φιλοξενούμενων και δικαίως κατακρίνεται από το σύνολο του ποδοσφαιρικού κόσμου για το πέναλτι-φάντασμα που καταλόγισε, με το οποίο η “Σελεσάο” μπήκε μπροστά στο σκορ με 2-

Επειδή σε αυτά τα επίπεδα… συμπτώσεις δεν υπάρχουν, για να “μεταφράσουμε” την ψυχολογία του Ιάπωνα ρέφερι θα πρέπει να γυρίσουμε τέσσερα χρόνια πίσω, στο Μουντιάλ της Ν. Αφρικής. Τότε, λοιπόν, στη φάση των “8” αναμετρήθηκαν η Ολλανδία με την Βραζιλία. Οι “οράνιε” πέτυχαν μεγάλη νίκη-ανατροπή με 2-1 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Διαιτητής σε εκείνο το παιχνίδι ήταν ο… Γιουίτσι Νισιμούρα. Στο 24ο λεπτό κι ενώ το σκορ ήταν ήδη 1-0 υπέρ της Βραζιλίας, οι παίκτες της “Σελεσάο” διαμαρτυρήθηκαν δικαιολογημένα για πέναλτι- τάκλιν του Ντε Γιονγκ πάνω στον Μαϊκόν το οποίο δεν σφυρίχθηκε από τον Ιάπωνα. Οι Βραζιλιάνοι έμειναν μάλιστα με 10 παίκτες καθώς στο 73ο λεπτό αποβλήθηκε σωστά ο Φελίπε Μέλο.

Η ΦΙΦΑ του Γιόζεφ Μπλάτερ, λοιπόν, 4 χρόνια μετά, επέλεξε να σφυρίξει ο Ιάπωνας ρέφερι στην πρεμιέρα του Μουντιάλ της Βραζιλίας! Τέτοια… σύμπτωση! Στη Ν. Αφρική οι Βραζιλιάνοι μπορεί να “έβραζαν” με τον Νισιμούρα, αλλά χθες πήραν… ετεροχρονισμένα το πέναλτι που τότε τους είχε στερήσει. Μόνο που αυτή τη φορά ήταν “μαϊμού”…