Μπάσκετ – Β’ Εθνική: Μαχητές Πεύκων – Άργος Ορεστικό 78-74

Capture

Κοντά στην πρώτη της εκτός έδρας νίκη για φέτος στο πρωτάθλημα έφτασε η ομάδα του Άργους σε ένα δυνατό και συναρπαστικό παιχνίδι που έβγαλε όμως νικητή τους κυριολεκτικά  «Μαχητές» Πεύκων , οι οποίοι συνεχίζουν να παραμένουν αήττητοι, με σκορ 78-74.

Ρεπορτάζ: Τερζοπούλου Ερμιόνη

Ξεκίνημα στο παιχνίδι με την αρχική πεντάδα για την ομάδα του Άργους να απαρτίζεται από τους Βοϊβατόπουλο, Μαυρίδη, Βλάχο, Τράντα και Κούτρα και τα Πεύκα να εκδηλώνουν την πρώτη επίθεση στο παιχνίδι αλλά τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν πρώτοι  το σκορ με τον Κούτρα  να πετυχαίνει έμμεσο τρίποντο μαζεύοντας ο ίδιος το επιθετικό μετά από δικιά του άστοχη βολή.

Οι «κυανόλευκο» που μπήκαν δυναμικά  και αποφασιστικά στο γήπεδο κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τρίποντο του Βλάχου με 8-14  στα 4:58. Οι μαχητικότατοι όμως γηπεδούχοι ακολουθούσαν από κοντά στο σκορ ανακτώντας το προβάδισμα με 5 συνεχόμενους πόντους του Θεοδωράκου για το 20-17 , στα 43’. Τράντας όμως με τρίποντο διαμόρφωσε το 20- 20 αμέσως μετά για να έρθει η φάση του αγώνα στην λήξη του δεκαλέπτου με τον Γράβα να γράφει το 22-20 με κάρφωμα στον αέρα έπειτα από άστοχο σουτ.

Στο ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο  δεκάλεπτο με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι και τις δύο ομάδες να βγάζουν όμορφες φάσεις μέσα στο παρκέ. Οι Αργείτες παρέμειναν συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση και με τον Κούτρα να πετυχαίνει καλάθι- φάουλ πήραν το προβάδισμα με 28-31 στα 5:56. Οι Πευκαδίτες όμως που έβγαζαν πολύ ενέργεια κυνηγώντας τα επιθετικά ριμπάουντ και πιέζοντας τους φιλοξενούμενους, ισοφάριζαν και προσπερνούσαν κατά διαστήματα με το  σκορ να αλλάζει διαρκώς χέρια. Ένα δύσκολο καλάθι από τον Μαυρίδη , δύο πόντοι του Κούτρα που «άδειασε» τον προσωπικό του αντίπαλο του αλλά και μια δικιά του ασιστ , έτοιμο καλάθι στον Κόττα, έδωσαν το προβάδισμα στους «λύκους» με 37-40 στο ημίχρονο.

Καθηλωτικό και το τρίτο δεκάλεπτο,  στο οπόιο κυριάρχησαν οι καλές άμυνες αλλά και το επιθετικό ρεσιτάλ εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα  μετά από αντιαθλητικό φάουλ ένα τρίποντο του Τράντα όμως (που «πυροβολούσε» αδιακρίτως από τα 6,75) , στην λήξη του χρόνου της επίθεσης έβαλε και πάλι σε θέση αρχηγού την ομάδα του με τον ίδιο να βάζει προηγουμένως «στοπ» στον Γερομιχαλό και τον Γκαμούρα να αστοχεί εξ επαφής σε ένα φαινομενικά εύκολο καλάθι. Ο νεαρός Μπόζιαρης που μόλις είχε περάσει στο μάτς, ευστόχησε στις βολές μετά από κερδισμένο φάουλ με το σκορ να είναι 50-52 στα 2:32. Μιχαηλίδης και Κόττας με προσωπικές ενέργειες αλλά και με δικές τους συνεργασίες, κράτησαν την διαφορά στο υπέρ της ομάδας τους με τους γηπεδούχους όμως να μην τους  επιτρέπουν να ξεφύγουν. Το σκορ στο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε στο 53-55.

Όλα ήταν ανοιχτά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. ένα γρήγορο σερί 0-9 με τρία τρίποντα  στα πρώτα δύο λεπτά της περιόδου, έδωσε άλλο αέρα στους «κυανόλευκους» που κυνηγούσαν με αξιώσεις το ματς. Η νεαροί όμως παίχτες των Πεύκων είχαν και εδώ απάντηση και κατάφεραν όχι μόνοι να καλύψουν την διαφορά αλλά και να προσπεράσουν στο σκορ με δύο κομβικά τρίποντα από τον Ελευθεριάδη και τον Δ. Γερομιχαλό στα τελευταία πέντε λεπτά. Ο Κόττας έβαλε και πάλι με ένα πόντο μπροστά την ομάδα του με αυτή να είναι όμως και η τελευταία φορά στο παιχνίδι που γινόταν κάτι τέτοιο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες  στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και με τους Αργείτες να μην ευστοχούν στις τελευταίες του προσπάθειες για καλάθι, το παιχνίδι πήγε στα Πεύκα που διατήρησαν το αήττητό τους με το τελικό 78-74.

Την επόμενη αγωνιστική (5η) η ομάδα του Άργους, υποδέχεται την Ανατόλια.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Αίας Ευόσμου-ΧΑΝΘ 62-50

Μαχητές Δόξα Π.-Άργος Ορ. 78-74

Ανατόλια-Πιερικός Αρχέλαος 94-97 (81-81 κ.αγ, 86-86 α.παρ)

Στρατώνι-Προμηθέας Πατρών 79-82

Ασπίς Ξ.-Φοίνικας Λάρισας 80-87

Τιτάνες-Κομοτηνή 78-65

Ευρώπη Πευκοχωρίου-Αργοναύτης Καλ. 92-64

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ – ΆΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 78-74 Διαιτητές:Τσουμαχίδης – Ζαχαρής Τα δεκάλεπτα:22-20 37-40 53-55 78-74

ΜΑΧΗΤΕΣ ( Χατζηκυριακίδης ) : Απιδόπουλος Δ. 2, Ταρπάγκος 9, Γερομιχαλός Δ. 19(1), Ελευθεριάδης 12(3), Κελεσίδης 3(1), Γερομιχαλός Π. 6, Γράβας 15, Γκαμούρας , Θεοδωράκος 12(2).

ΆΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ ( Δημητριάδης ): Δεληγιάννης , Μπόζιαρης 2, Κούτρας 14, Μιχαηλίδης 9(3), Βλάχος 4(1), Μαυρίδης 10, Τράντας 17(5), Κόττας 10, Καζάκος , Χατζόπουλος , Βοιβατόπουλος 8