Ο Εθνικός επικράτησε επί της Καστοριάς με 78-75 ύστερα από ένα συγκλονιστικό ματς

22196371_1086676358101805_5898678350386103884_n

Εθνικός αφού με την επιστροφή του στον Πειραιά και στο κλειστό Π. Σαλπέας, επικράτησε επί της Καστοριάς με 78-75 ύστερα από ένα συγκλονιστικό ματς

Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου μπήκε φουριόζα και με τα τέσσερα τρίποντα του Τσούτσου πήρε διαφορά 9 πόντων, όμως οι φιλοξενούμενοι κάνοντας το δικό τους σερί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 19-18. Μάλιστα οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου πήραν διαφορά έξι πόντων στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, ωστόσο ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 45-38.
Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ ενώ τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των Καστοριανών τους κρατούσαν συνεχώς στο παιχνίδι. Στο τέλος το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με πολύ δυνατές μονομαχίες. Ενάμισι λεπτό πριν το τέλος ο Μάρτζος για τον Εθνικό ευστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο, στέλνοντας την διαφορά στους 6 πόντους ενώ στη συνέχεια ο Κακλαμάνος με καλάθι και φάουλ μείωσε στους τρεις (78-75). Στη συνέχεια της φάσης οι Πειραιώτες είχαν μια χαμένη επίθεση και στα τελευταία επτά δευτερόλεπτα το τρίποντο της Καστοριάς από μακρινή απόσταση ήταν δυστυχώς άστοχο με το τελικό σκορ να είναι το 78-75.

Διαιτητές: Κατραχούρας, Μαλαμάς, Χαλαμπαλάκης.
Δεκάλεπτα: 19-18, 45-38, 63-59.
Εθνικός (Βλάχος): Πάντσιος 3 (1) Καρακωνσταντάκης, Μάρτζος 11 (3), Σκιαθίτης, Τσούτσος 21 (7), Λάανε 21 (3), Μαραγκιδης, Οκονομόποουλος 6 (1), Μαχαιρας 12, Φίλα, Περσίδης, Σκλήβας 4 (1).
ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 10 (2), Μπρόζος 11 (2), Δαραβίγκας, Απιδόπουλος, Ελευθεριάδης 6, Ναούμης 8 (2), Κακλαμάνος 11 (3), Τερσενίδης, Καραμαλέγκος 9 (1), Μπένας 2, Λυμπάρης 14.