Μπάσκετ – Β’ Εθνική: Άργος Ορεστικό – Πευκοχώρι 78-67

Ακάθεκτο συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία το Άργος που επικράτησε και του Πευκοχωρίου στην έδρα του με σκορ 78-67, κάνοντας το 9 στα 10 και μένοντας πλέον μόνο στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα για πρώτη φορά! (Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου το Πευκοχώρι πήρε την νίκη με σκορ 98-90 στην παράταση, με το ματς να λήγει 86 -86 στην κανονική διάρκεια.)

Ρεπορτάζ: Τερζοπούλου Ερμιόνη

Εκρηκτικό το ξεκίνημα για τους παίχτες του Γιάννη Δημητριάδη που έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους. Με το Χατζόπουλο να είναι για άλλη μια φορά μαχητικότατος και να διεκδικεί την μπάλα σε κάθε φάση, παίζοντας άμυνα κλειδί για το παιχνίδι πάνω στον Νησιώτη, κρατώντας τον σε χαμηλή πτήση στο σκοράρισμα (μόλις με τέσσερις πόντους),  αλλά και τον Κόττα να ξεκινάει ζεστός με 7 συνεχόμενους πόντους και μια μακρινή ασσίστ μετά από αμυντικό ριμπάουντ στον Τράντα στην άλλη πλευρά του καλαθιού, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 15-05 στα 5:00 αναγκάζοντας τον αντίπαλο προπονητή να καλέσει εσπευσμένα ταίμ –άουτ. Παρόλο που η άμυνα των «κυανόλευκων» οδηγούσε τους Χαλκιδικιώτες σε βεβιασμένες προσπάθειες στην λήξη των επιθέσεων τους, οι τελευταίοι κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι 19-17, παρά το νωχελικό τους ξεκίνημα, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το 30-21 που είχε διαμορφωθεί στο 14΄, μετατράπηκε σε 32-34 με τους φιλοξενούμενους, που παρατάχθηκαν με απουσίες βασικών, να μπαίνουν ξανά στο παιχνίδι, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Η «κοιλιά» στην απόδοση των Αργειτών καθώς και η φοβερή αστοχία των περιφερειακών της από την γραμμή του τριπόντου- Μιχαηλίδης (πρώτο βιολί), Τράντας, Κούτρας και Βλάχος είχαν συνολικά μόλις 1/19 από τα 6,75! –  έδωσε στη ομάδα του Πευκοχωρίου το προβάδισμα για το 36-41 στο ημίχρονο.

Με τον Κόττα στυλοβάτη για την ομάδα του αλλά και τον Βοϊβατόπουλο να αποδίδει σταθερά στα τελευταία ματς στην επίθεση, παίρνοντας σκυτάλη στο σκοράρισμα σε αυτό το δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν αμέσως ροκανίζοντας πολύ γρήγορα την διαφορά. Με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι με χέρι στο σκορ, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 54-52.

Το τοπίο καθάρισε στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου οι «λύκοι» κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ λίγο μετά το ξεκίνημα, με τον Βλάχο να βγάζει ενέργεια, κύρια στην επίθεση, τόσο διαβάζοντας τις φάσεις όσο και σκοράροντας. Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές επιθετικά και με την άμυνά τους να οδηγεί τους φιλοξενούμενους συνεχώς σε λάθη πήραν διαφορά ακόμη και με 14 πόντους τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.  Με αυτήν την εικόνα το αποτέλεσμα ήταν πλέον αναμενόμενο, με την ομάδα του Άργους να φτάνει στο τελικό 78-67 και τον κόσμο που γέμισε ξανά το γήπεδο, να καταχειροκροτεί την προσπάθεια τους. Με αυτήν την νίκη η ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη βρίσκεται πλέον στην τρίτη  θέση του βαθμολογικού πίνακα, επιβεβαιώνοντας όχι μόνο  την ανοδική της πορεία αλλά και το πόσο δυνατός και υπολογίσιμος αντίπαλος είναι…

Την επόμενη αγωνιστική (16η) η ομάδα του Άργους αντιμετωπίζει σε εκτός έδρας παιχνίδι τον Άιαντα Εόσμου.

MVP:

Ο τίτλος του πολυτιμότερου παίχτη για αυτή την αγωνιστική απονέμεται στον αρχηγό της ομάδας Β. Κόττα που ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετικός, παίζοντας καταλυτικό ρόλο στην νίκη της ομάδας του,  πετυχαίνοντας 25 πόντους με δύο τρίποντα, διαβάζοντας τις φάσεις στην επίθεση, μοιράζοντας αρκετές ασσίστ και μαζεύοντας όλα τα ριμπάουντ στην άμυνα. Άξίζει να αναφερθεί ότι κομβικός ήταν και ο ρόλος του Α. Χατζόπουλου που σημείωσε 8 πόντους, εξασφαλίζοντας παράλληλα «χώρους» στους συμπαίχτες του για εύκολα καλάθια, και όντας συνεπέστατος στα αμυντικά του καθήκοντα απέναντι σε ένα από τους καλύτερους παίχτες της ομάδας του Πευκοχωρίου.