ΕΠΣ Καστοριάς – Α’ Κατηγορία: 21η αγωνιστική (αποτελέσματα – βαθμολογία)

Στο 90’ ’’κλότσησε’’ τη νίκη ο ΑΟ Κάστωρ

Την ευκαιρία να πλησιάσει στην κορυφή ή και να διατηρηθεί στη 2η θέση έχασε ο ΑΟ Κάστωρ στην εκτός έδρας αναμέτρησή του με την Καλλιθέα στο μεταξύ τους τοπικό ντέρμπι της πόλης, το οποίο έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1, ματς στο οποίο η ομάδα του ΑΟ Κάστωρ είχε το προβάδισμα στο σκορ μέχρι και το 90’, λεπτό στο οποίο όμως δέχθηκε με πέναλτι το γκολ της ισοφάρισης.

Της … ανατροπής έγινε στο γήπεδο της Χλόης όπου η Ακαδημία Κάστορα πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα επιστρέφοντας στις νίκες μετά από 5 αγωνιστικές. Οι γηπεδούχοι στην αναμέτρησή τους με την Δόξα Αμπελοκήπων, παρότι βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ (0-2), κατάφεραν και βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν σε 2-2 πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου. Στη συνέχεια οι μαυραετοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ 2-3, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 2 γκολ που πέτυχαν έκαναν την ανατροπή, σημειώνοντας μία υπερπολύτιμη νίκη διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία.

Στις νικηφόρες εμφανίσεις μετά από 4 αγωνιστικές επέστεψε η ΑΕ Γραμμοχωρίων επικρατώντας με σκορ 1-3 στο Νεστόριο, σημειώνοντας ταυτόχρονα και τη 10η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Τα χαμόγελα της νίκης μετά από 2 αγωνιστικές επέστρεψαν και στην Αστραπή Μεσοποταμίας καθώς επικράτησε στην έδρα της με σκορ 2-0 της Δόξας Κορησού.

Το σκορ της ημέρας πέτυχε ο ΠΑΟ Καλοχωρίου συντρίβοντας με το ευρύ σκορ 5-2 τον ΠΑΟΚ Κωσταραζίου παίρνοντας παράλληλα και τη ρεβάνς του α’ γύρου (4-1), ενώ ο Νταηλάκης πήρε ακούραστα τους βαθμούς της νίκης (3-0) κόντρα στον Κεραυνό Χιλιοδένδρου που αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.

Τέλος, αναβλήθηκε –λόγω σχολικών εκδρομών- το ντέρμπι Πολυκάρπης – Παναργειακού.