Πέντε μαθητές από Καστοριά και Άργος Ορεστικό θα συμμετάσχουν στο Ευρωκοινοβούλιο στο Στρασβούργο

Πέντε Καστοριανοί μαθητές της Β’ και Γ’ Λυκείου διαγωνίσθηκαν κι επιλέχθηκαν για να συμμετάσχουν στην ημερίδα EUROSCOLA στις 04 Απριλίου 2019,στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,στο Στρασβούργο. Στην ημερίδα αυτή θα συμμετάσχουν μαθητές Λυκείου από τις χώρες – μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας θα εκπροσωπηθεί από είκοσι τέσσερις (24) μαθητές και τρεις (03) συνοδούς καθηγητές, από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γρεβενών, Καστοριάς, Κοζάνης και Φλώρινας.

Στο πλαίσιο του προγράμματος διεξήχθη  διαγωνισμός για την επιλογή των μαθητών με θέμα:

«Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο είναι ο θεσμός της Ευρωπαϊκής Ένωσης που εκλέγεται με άμεση καθολική ψηφοφορία από τους ευρωπαίους πολίτες. Με την εφαρμογή της Συνθήκης της Λισαβόνας το 2009, το ΕΚ συν-αποφασίζει με τις κυβερνήσεις των χωρών μελών της Ένωσης σε μεγάλο ποσοστό της νομοθεσίας και επίσης αναλαμβάνει σημαντικές πολιτικές πρωτοβουλίες. Έχει αυξημένες εξουσίες όσον αφορά στον προϋπολογισμό της Ένωσης, ασκεί δημοκρατικό έλεγχο των αποφάσεων και είναι απαραίτητη η συναίνεση του στις διεθνείς συμφωνίες που συνάπτει η Ευρωπαϊκή Ένωση.
Τον Μάιο του 2019 οι ευρωπαίοι πολίτες από τις 27 χώρες της ΕΕ θα ψηφίσουν στις ευρωπαϊκές εκλογές για την ανάδειξη των 705 Μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Πώς πιστεύετε ότι οι Ευρωπαίοι πολίτες μπορούν να ενισχύσουν τη δημοκρατική φυσιογνωμία της Ένωσης; Θεωρείτε ότι το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο πρέπει να αναλάβει περισσότερες αρμοδιότητες ώστε να εκφράσει με πιο αποφασιστικό τρόπο την εντολή των πολιτών της Ένωσης οι οποίοι με την ψήφο τους θα προσδιορίσουν τη μελλοντική πορεία της Ευρώπης;»

Α) Επιλογή 24 μαθητών προκειμένου να εκπροσωπήσουν την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Μακεδονίας.

(με αξιολογική σειρά σύμφωνα με την κατάταξη αυτών, βάσει της συνολικής μοριοδότησης που έλαβαν):

1         ΚΟΖΑΝΗΣ                ΤΕΡΠΟΥ ΕΛΕΝΗ                                                       4ο ΓΕΛ ΚΟΖΑΝΗΣ

2         ΚΟΖΑΝΗΣ                ΠΛΙΑΤΣΟΣ ΜΙΧΑΗΛ                                                2ο ΓΕΛ ΚΟΖΑΝΗΣ

3        ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ         ΜΠΙΖΙΟΥ ΦΑΝΗ                                           ΓΕ.Λ. ΆΡΓΟΥΣ  ΟΡΕΣΤΙΚΟΥ

4         ΚΟΖΑΝΗΣ                ΝΙΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ                                                    4ο ΓΕΛ ΚΟΖΑΝΗΣ

5         ΚΟΖΑΝΗΣ               ΨΑΛΙΔΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ                                        3ο ΓΕΛ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ

6         ΚΟΖΑΝΗΣ               ΣΑΡΑΦΙΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ                                            4ο ΓΕ.Λ ΚΟΖΑΝΗΣ

7         ΚΟΖΑΝΗΣ               ΛΑΣΠΑ ΑΝΝΑ                                                            4ο ΓΕ.Λ ΚΟΖΑΝΗΣ

8       ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ         ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ                              1ο ΓΕ.Λ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

9       ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ         ΠΑΠΑΦΙΛΙΠΠΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΙΩΑΝΝΑ        1ο ΓΕ.Λ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

10             ΚΟΖΑΝΗΣ          ΠΑΣΣΑΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                                                                  1ο ΓΕ.Λ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ

11            ΓΡΕΒΕΝΩΝ         ΖΑΧΟΥ ΕΛΙΑΒΕΤ                                                                               1ο ΓΕ.Λ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

12             ΚΟΖΑΝΗΣ          ΠΑΛΑΜΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ                                                                     1ο ΓΕ.Λ ΚΟΖΑΝΗΣ

13             ΚΟΖΑΝΗΣ          ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ                                                         3ο ΓΕ.Λ ΚΟΖΑΝΗΣ

14             ΚΟΖΑΝΗΣ          ΚΟΖΑΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                                                                       ΓΕ.Λ. ΒΕΛΒΕΝΤΟΥ

15             ΚΟΖΑΝΗΣ          ΤΣΑΡΑΒΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ                                                                              ΓΕ.Λ ΣΕΡΒΙΩΝ

16             ΚΟΖΑΝΗΣ          ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ                                                              3ο ΓΕ.Λ ΚΟΖΑΝΗΣ

17            ΦΛΩΡΙΝΑΣ  ΒΑΣΣΙΟΥ ΕΛΕΟΝΩΡΑ                                                                             2ο ΓΕ.Λ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

18            ΦΛΩΡΙΝΑΣ  ΜΑΡΚΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ                                                                                    ΓΕ.Λ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ

19            ΦΛΩΡΙΝΑΣ  ΜΠΕΚΕΡΙΔΟΥ ΠΑΣΧΑΛΙΑ                                                                            ΓΕΛ ΦΙΛΩΤΑ

20             ΚΟΖΑΝΗΣ          ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ                                                      2ο ΓΕΛ ΚΟΖΑΝΗΣ

21            ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ  ΧΑΤΣΙΟΥ ΕΛΠΙΔΑ                                                                                   3ο ΓΕ.Λ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

22             ΚΟΖΑΝΗΣ          ΜΗΝΤΕΛΗ ΒΑΣΛΙΚΗ                                                                         4ο ΓΕΛ ΚΟΖΑΝΗΣ

23            ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ  ΤΣΟΠΡΑ ΜΑΡΙΑ                                                                                     2ο ΓΕ.Λ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

24             ΚΟΖΑΝΗΣ           ΚΑΡΥΠΙΔΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ                                                   ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ

Β) Επιλογή των εκπαιδευτικών προκειμένου να συνοδεύσουν τους 24 μαθητές:

  • . Πάικου Αικατερίνη, κλάδου ΠΕ06, του 3ου ΓΕΛ Καστοριάς (Αρχηγός αποστολής- υπεύθυνη οικονομικών – συνοδός)
  1. Πετρίδου Ευγενία, κλάδου ΠΕ03, του ΓΕΛ Αμυνταίου(Συνοδός)
  2. Ζήση Ιωάννα, κλάδου ΠΕ02, του 4ου  ΓΕΛ Κοζάνης (Συνοδός)

Leave a Comment