Έσπασε, επιτέλους, το… ρόδι η Καστοριά!!! Νίκη με ανατροπή (3-1) τον Σκουφά

fc43e726-5c1a-417f-9647-ecce570c5b29

Ήρθε και «κούμπωσε» με την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν, επικρατώντας με σκορ 3-1 του «Σκουφά» Κομποτίου, που ενώ… τόλμησε να προηγηθεί με 0-1 στο 30’, στη συνέχεια, παραδόθηκε- άνευ όρων- στις ορέξεις των «γουναράδων»

Κόντρα στην καλύτερη άμυνα του τρέχοντος πρωταθλήματος, αυτή του «Σκουφά» Κομποτίου, που ήρθε στην Καστοριά με δύο μόλις παθητικό, οι «γουναράδες» ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ (0-1) στο 30’, κατάφεραν στην εξέλιξη του αγώνα να βρούνε την απαιτούμενη ψυχική δύναμη και να γυρίσουν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να φέρουν τα κάτω πάνω και να πανηγυρίσουν το πρώτο τους «τρίποντο» στη φετινή σεζόν με σκορ 3-1, χάρη στο οποίο πήραν το «οξυγόνο» που έψαχναν από αυτή την αναμέτρηση, ευελπιστώντας, παράλληλα, σε μια καλύτερη συνέχεια.

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αξίζει να σημειωθεί, ότι οι «γουναράδες» πραγματοποίησαν- πριν λίγο- την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση κόντρα στο Κομπότι, την ομάδα του οποίου θα μπορούσαν κάλλιστα να διασύρουν, αν μετουσίωναν σε γκολ τις μισές τουλάχιστον ευκαιρίες από όσες δημιούργησαν τόσο πριν δεχθούν το γκολ (0-1) όσο και μετέπειτα κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Το γκολ του Κομποτίου, πάντως, που πέτυχε σε μία από τις λιγοστές του επισκέψεις στην περιοχή του Κράτσιου ο Μπαλάφας στο 30’, αλήθεια είναι, ότι αποσυντόνισε το παιχνίδι της Καστοριάς μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου, «γουναράδες», όμως, που ενώ είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο χορτάρι μέχρι το προαναφερόμενο λεπτό και «σφυροκοπούσαν» την εστία του τερματοφύλακα Παπαχρήστου, δεν μπόρεσαν να τον νικήσουν στις τέσσερις πολύ μεγάλες ευκαιρίες που τους δόθηκαν με πρωταγωνιστή στις τρεις τον Αστράουσκας και σε μία τον Σαββόπουλο.

Στην επανάληψη, ωστόσο, η πίεση που άσκησαν οι παίκτες του Νίκου Εμμανουηλίδη στην περιοχή των φιλοξενούμενων ήταν τέτοιου μεγέθους, που ακόμη και η καλύτερη άμυνα του 3ου ομίλου της κατηγορίας, ομάδα του Κομποτίου, δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να στερήσει τη δυνατότητα στους «γουναράδες» να πετύχουν τρία γκολ, με σκόρερ τους: Αντωνιάδη στο 67’ το 1-1, έπειτα από έξοχη κεφαλιά του, Χασάι το 2-1 στο 80’, μετά από κοντινό του σουτ και Αστράουσκας το 3-1 στο 87’, ύστερα από σουτ του από καλή θέση μέσα στη μικρή περιοχή, ενώ, τέλος, άξιο αναφοράς είναι και το γεγονός, ότι το Καστοριανό συγκρότημα, στις πολλές ευκαιρίες που είχε στο παιχνίδι, τη σημαντικότερη από αυτές την έχασε στο 66ο λεπτό, όταν ο Ιασωνίδης με κοντινό σουτ σημάδεψε την αριστερή ρίζα της δοκού του Παπαχρήστου.