Πέρασε το “μαρτύριο” για ΑΕΚ και Ηρακλή

Πέρασε το `μαρτύριο` για ΑΕΚ και Ηρακλή

Ο “εφιάλτης” των δυο ομάδων στις κατώτερες κατηγορίες τελείωσε, με την ολοκλήρωση της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ ανόδου της Football League

Η ΑΕΚ μπορεί να έχει εξασφαλίσει εδώ και καιρό την άνοδό της στη Σούπερ Λίγκα αλλά δεν έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στη Football League καθώς ηττήθηκε στο τελευταίο ματς των play offs από τον Ολυμπιακό Βόλου με 1-0.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Διαμαντόπουλος στο 49ο λεπτό αλλά ήταν αρκετό για να πάρουν οι γηπεδούχοι τη νίκη.

Αντίθετα με την Ένωση, το φινάλε του Ηρακλή ήταν νικηφόρο. Οι Θεσσαλονικείς αν και είχαν εξασφαλίσει την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα δεν εμφανίστηκαν αδιάφοροι στην έδρα της Λάρισας (2-0) και κατάφεραν ουσιαστικά να «καθαρίσουν» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε στο ενδέκατο λεπτό ο Λουκίνας ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κάσσος ήταν αυτός που χρίστηκε σκόρερ και ουσιαστικά έδωσε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του για τη νίκη.

Με άνεση «σφράγισε» την ήδη δεδομένη τρίτη θέση των πλέι οφ της Football League ο Απόλλων Σμύρνης, επικρατώντας με 2-0 της Παναχαϊκής στη Ριζούπολη

Αντίθετα, oι Πατρινοί τερμάτισαν στην έκτη και τελευταία θέση, όντες εδώ και καιρό εκτός στόχων. Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στη μεγαλύτερη διάρκεια και σκόραραν με τους Αρσιτς στο 63’ και Ανγκούλο στο 81’.