Champions League: Η Μπάγερν ισοπέδωσε την Τότεναμ στο Λονδίνο με σκορ 2-7 – Ολα τα αποτελέσματα της βραδιάς

lewadowski-panigiriko-bayern

Το απίστευτο, αλλά πέρα για πέρα αληθινό, 2-7 της Μπάγερν μέσα στην έδρα της Τότεναμ, αναμφίβολα αποτελεί την είδηση της βραδιάς στην δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Οι Βαυαροί διέλυσαν την περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης, με το 7-2 να είναι η πιο βαριά ήττα που έχει δεχτεί ποτέ αγγλική ομάδα στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, την ώρα που ο Ολυμπιακός γνώριζε την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Το σκορ άνοιξε η Τότεναμ με τον Σον στο 12’, αλλά τρία λεπτά μετά άρχισε ο εφιάλτης… Ο Κίμιχ ισοφάρισε στο 15’ και ο Λεβαντόφσκι στο 45’ έστειλε την Μπάγερν στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-1. Στην επανάληψη ανέλαβε ο Γκνάμπρι που σκόραρε τέσσερις φορές. Αρχικά στο 53’ και στο 55’ ανέβασε το σκορ στο 4-1. Ο Κέιν με πέναλτι μείωσε σε 4-2 στο 61’, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε η πλήρης κατάρρευση. Στο 83’ ο Γκνάμπρι, στο 87’ ο Λεβαντόφσκι και στο 88’ ξανά ο Γκνάμπρι, έστειλαν το σκορ στο 7-2, με τους Λονδρέζους να μένουν άφωνοι από την πανωλεθρία που τους βρήκε.
Γκέλα για Ρεάλ, άνετα η Γιουβέντους

Ζόρισαν τα πράγματα για την Ρεάλ Μαδρίτης στον α’ όμιλο, καθώς υπέπεσε σε γκέλα στο Μπερναμπέου, με αντίπαλο την Μπριζ. Μάλιστα θα πρέπει να αισθάνεται και τυχερή, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 και κατάφερε να ισοφαρίσει με δύο αμυντικογενείς παίκτες, καθώς οι επιθετικοί της, παρά τα πολλά σουτ στο παιχνίδι, δεν μπορούσαν να βρουν εστία.

Ο Ντένις έφερε την ψυχρολουσία καθώς έβαλε την ομάδα των Βέλγων μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα, στο 9’ και το 39’. Στην επανάληψη ο Σέρχιο Ράμος με την βοήθεια του VAR μείωσε σε 2-1 στο 55’, με την Μπριζ να μένει με 10 παίκτες στο 84’ από αποβολή του Βόρμερ. Τελικά ο Κασεμίρο με κεφαλιά στο 85’ έδωσε τον πρώτο βαθμό στην Ρεάλ, στους φετινούς ομίλους.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Παρί Σεν Ζερμέν χρειάστηκε ένα γκολ του Ικάρντι στο 52’ για να κάνει το 2 στα 2 στον όμιλο.

Στον δ’ όμιλο η Γιουβέντους επικράτησε άνετα με 3-0 της Λεβερκούζεν χάρη σε γκολ των Ιγκουαϊν (17’), Μπερναντέσκι (62’) και Ρονάλντο (88’), για να περάσει στην πρώτη θέση μαζί με την Ατλέτικο Μαδρίτης, που κέρδισε την Λοκομοτίβ μέσα στη Μόσχα με 2-0. Τέλος, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε δύσκολα με 2-0 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ (66’ Στέρλινγκ, 90+3’ Φοντέν), την ώρα που η Σαχτάρ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έπαιρνε μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Αταλάντα (1-2).
Champions League: Τα αποτελέσματα της βραδιάς και οι βαθμολογίες
Α’ όμιλος

Ρεάλ – Μπριζ 2-2 (55’ Ράμος, 85’ Κασεμίρο – 9’ 39’ Ντένις)
Γαλατασαράι – Παρί Σεν Ζερμέν 0-1 (52’ Ικάρντι)

Βαθμολογία

Παρί Σεν Ζερμέν 6 (4-0)
Μπριζ 2 (2-2)
Γαλατασαράι 1 (0-1)
Ρεάλ Μαδρίτης 1 (2-5)

Β’ όμιλος

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 3-1 (63’ Βούλιτς, 87’ Μιλούνοβιτς, 90+3’ Μποακί – 37’ Σεμέδο)
Τότεναμ – Μπάγερν 2-7 (12’ Σον, 61’ πεν. Κέιν – 15’ Κίμιχ, 45’, 87’ Λεβαντόφσκι, 53’, 55’, 83’, 88’ Γκνάμπρι)