Το πρόγραμμα της Σούπερ Λιγκ 2018-2019

Η Κλήρωση της Super League πραγματοποιήθηκε παρά το γεγονός ότι δεν έχει υπογραφεί ακόμα η προκήρυξη του πρωταθλήματος.

Η κληρωτίδα έφερε τους τρεις πρώτους του περσινού πρωταθλήματος και πιθανότατα διεκδικητές τους φετινού τίτλου, να αγωνίζονται εντός έδρας. Η πρωταθλήτρια ΑΕΚ θα φιλοξενήσει τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τον «ευρωπαίο» Αστέρα Τρίπολης και ο Ολυμπιακός τον Λεβαδειακό. Ο Παναθηναϊκός, που υπενθυμίζεται ότι θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς, θα πάει για την πρεμιέρα στην Ξάνθη, ενώ ο Αρης, στην επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Λαμία. Η κληρωτίδα «έβγαλε» ΟΦΗ-Πανιώνιος την 1η αγωνιστική, αλλά το ματς του πρώτου γύρου θα γίνει στη Νέα Σμύρνη, αφού η κρητική ομάδα είχε ζητήσει εκ των προτέρων να μην παίξει γηπεδούχος στην πρεμιέρα, λόγω των απαραίτητων εργασιών που γίνονται στο γήπεδό της.

Το πρώτο ντέρμπι της νέας σεζόν θα είναι μεταξύ του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ και θα γίνει σχετικά νωρίς, την 4η αγωνιστική, στο γήπεδο της Τούμπας, και θα ακολουθήσουν τις αμέσως επόμενες αγωνιστικές τα ντέρμπι Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ (5η) και ΑΕΚ-Ολυμπιακός (6η). Η αναμέτρηση των «αιωνίων αντιπάλων», Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού, θα γίνει τη 10η αγωνιστική στο «Γ. Καραϊσκάκης», ενώ την 7η αγωνιστική θα έχουμε το πρώτο κλασικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μετά από τρία χρόνια, με τον Αρη να υποδέχεται τον ΠΑΟΚ.

1η αγωνιστική

Πανιώνιος – ΟΦΗ
Παναιτωλικός – Ατρόμητος
ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης
Ξάνθη – Παναθηναϊκός
ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα
Λαμία – Άρης
Ολυμπιακός – Λεβαδειακός
Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΛ

2η αγωνιστική

Παναιτωλικός – ΟΦΗ
Πανιώνιος – ΠΑΟΚ
Ατρόμητος – Ξάνθη
Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ
Παναθηναϊκός – Λαμία
Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα
Άρης – ΑΕΛ
Λεβαδειακός – Απόλλων Σμύρνης

3η αγωνιστική:
ΟΦΗ – ΠΑΟΚ
Ξάνθη – Παναιτωλικός
ΑΕΚ – Πανιώνιος
Λαμία -Ατρόμητος
Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης
ΑΕΛ – Παναθηναϊκός
Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Γιάννινα
Αρης – Λεβαδειακός

4η αγωνιστική:
Ξάνθη – ΟΦΗ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ
Παναιτωλικός – Λαμία
Πανιώνιος – Ολυμπιακός
Ατρόμητος – ΑΕΛ
Αστέρας Τρίπολης – Απόλλων Σμύρνης
Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός
ΠΑΣ Γιάννινα – Αρης

5η αγωνιστική:
ΟΦΗ – ΑΕΚ
Λαμία – Ξάνθη
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ
ΑΕΛ – Παναιτωλικός
Απόλλων Σμύρνης – Πανιώνιος
Λεβαδειακός – Ατρόμητος
Αρης – Αστέρας Τρίπολης
Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα

6η αγωνιστική:
Λαμία – ΟΦΗ
ΑΕΚ – Ολυμπιακός
Ξάνθη – ΑΕΛ
ΠΑΟΚ – Απόλλων Σμύρνης
Παναιτωλικός – Λεβαδειακός
Πανιώνιος – Αρης
Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα
Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός

7η αγωνιστική
ΟΦΗ – Ολυμπιακός
ΑΕΛ – Λαμία
Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΚ
Λεβαδειακός – Ξάνθη
Αρης – ΠΑΟΚ
ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιτωλικός
Παναθηναϊκός – Πανιώνιος
Ατρόμητος – Αστέρας Τρίπολης

8η αγωνιστική
ΑΕΛ – ΟΦΗ
Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης
Λαμία – Λεβαδειακός
ΑΕΚ – Αρης
Ξάνθη – ΠΑΣ Γιάννινα
ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός
Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης
Πανιώνιος -Ατρόμητος

9η αγωνιστική
ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης
Λεβαδειακός – ΑΕΛ
Αρης – Ολυμπιακός
ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία
Παναθηναϊκός – ΑΕΚ
Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη
Ατρόμητος – ΠΑΟΚ
Πανιώνιος – Παναιτωλικός

10η αγωνιστική
Λεβαδειακός – ΟΦΗ
Απόλλων Σμύρνης – Αρης
ΑΕΛ – ΠΑΣ Γιάννινα
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός
Λαμία – Αστέρας Τρίπολης
ΑΕΚ – Ατρόμητος
Ξάνθη – Πανιώνιος
ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός

11η αγωνιστική

ΟΦΗ – ΑΡΗΣ
ΠΑΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ
ΠΑΟ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΕΛ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΛΑΜΙΑ
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΕΚ
ΠΑΟΚ – ΞΑΝΘΗ

12η αγωνιστική

ΠΑΣ – ΟΦΗ
ΑΡΗΣ – ΠΑΟ
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ
ΑΕΛ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
ΛΑΜΙΑ – ΠΑΟΚ
ΑΕΚ – ΞΑΝΘΗ

13η αγωνιστική

ΟΦΗ – ΠΑΟ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΑΡΗΣ
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ
ΠΑΟΚ – ΑΕΛ
ΞΑΝΘΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΑΕΚ – ΛΑΜΙΑ

14η αγωνιστική

ΑΣΤΕΡΑ – ΟΦΗ

ΠΑΟ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

ΠΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΑΡΗΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΞΑΝΘΗ

ΑΕΛ – ΑΕΚ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ

15η αγωνιστική

ΟΦΗ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΠΑΟ

ΠΑΟΚ – ΠΑΣ

ΞΑΝΘΗ – ΑΡΗΣ

ΑΕΚ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

ΠΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΛ

Leave a Comment